Bytové domy
Problematiku bytových domů realizujeme ve standartu TOP. Z pohledu aktuální situace na trhu, ale zejména ze situace budou, doporučujeme maximalizovat kapacitu instalovaných baterii, egro bateriového úložiště. Dodávky řešíme kompletně na klíč, tedy od původního návrhu přes finální design až po kompletní dokumentaci (na všech potřebných stupních) a v rámci realizace zajištujeme opět vše kompletně na klíč.
Zapojení FVE k bytovým domům
Vzhledem ke škále typu bytových domů je potřeba navrhnout řešení přímo na míru konkrétnímu domu, tedy ad hoc. Aktuálně reálně existují dva způsoby zapojení technologie fotovoltaických elektráren k bytovým domům. Buď ji připojíme přes tzv. Vůdčí odběrné místo (dále jen VOM), nebo přes Sloučené odběrné místo (dále jen SOM). Každá varianta má svoje výhody a klienti se rozhodují případ od případu.
VOM - vůdčí odběrné místo
Energie z fotovoltaiky primárně směřuje do společných prostor, jako jsou chodby, schodiště, výtahy apod.. aktuální nevyužité přebytky poté putují do jednotlivých bytů. Dělení mezi tyto byty se většinou realizuje pomocí klíče, kde se vše může dělit např. rovným dílem nebo např. dle podlahové plochy jednotlivých bytů. Smysluplnou variantou je též rozdělení dle průměrné roční spotřeby za uplynulá období - toto nám přijde nejspravedlivější, ale je to vždy na výběru investora. Zbývající přebytky lze prodat do sítě, případně nově sdílet v rámci nového zákona o komunální a komunitní energetice. Při vhodně zvolené velikosti bateriového úložiště lze maximalizovat poměr vyrobené a pro vlastní potřeby použité elektrické energie.
SOM - sloučené odběrné místo
Vytvoří se jedno společné místo tzv. Vůdčí odběrné místo (mimochodem pro tuto instalaci stačí obvykle souhlas 2/3 domácností) Nicméně ideální však je, když souhlasí všichni. Princip je tedy takový, že se sloučí všechna odběrná místa do jednoho a poté po vlastní ose se rozpočítávají spotřeby energii v jednotlivých domácnostech. Toto řešení umožnuje lépe pracovat s přebytky a z dlouhodobého hlediska lze tímto způsobem ušetřit a to proto, že pravidelná platba za jedno odběrné místo je nižší než kdyby měl daný dům „x“ samostatných odběrných míst. Seriózně je třeba zmínit i nevýhodu, kdy potenciálně pro některé domácnosti může být omezující, že nebudou mít možnost zvolit si vlastního dodavatele elektřiny, jelikož v režimu SOM musí mít všichni stejného dodavatele.